Ravza Hurma
Blog Details

Hurma Ağacı

Allah (c.c) Meleklere Hz. Adem’i yaratacağı zaman, Hz. Adem’in toprağını bir eleğe koymalarını emretti. Koydular ve elediler. Saf ve ince olanından Hz. Adem yaratıldı. Geriye kalan kısımdanda Hurma ağacı yaratıldı. ‘Nahle’ elekte kalan veya elenen anlamına gelir. Hz. Adem’in toprağının geriye kalanı anlamında hurma ağacına ‘Nahle’ denmiştir.

(Nimetullah CEZAYİRİ’nin Envarun Numaniye adlı kitabından)

Yukarıdaki bilgidende anlaşılacağı üzere Hurma ağacının tam tarihi bilinmemektedir.

Hurma ağacı yapı itibari ile gövdesi geniş,silindirimsi ve uzundur. Yaprakları, 4-5 m uzunlukta olan dalın etrafında parmak biçiminde sıralanmıştır. Hurma ağacı yaprakları lifli bir yapıda olduğundan çok sağlam ve dayanıklıdır. Dalları ise aşağı doğru sarkık muntazam bir taç meydana getirir.

Hurma ağacının yetişebilmesi için su ve sıcaklık iki temel unsurdur. Aşırı derecede sıcaklığa maruz kaldığı taktirde, meyvesi ya kuru yada kalitesi oldukça düşük olur.

Hurma ağacı baş kısmından filizlenmeye başlar. Her yıl meyve verdikçe bir önceki senenin dalları kurur, bakım zamanı geldiğinde kuruyan dallar kesilir. Bu sebeptendir ki gövde kısmı merdiven basamağı şeklinde bir görünüm alır. Hurma ağacının gelişimi, tepesindeki ‘gummar’ adı verilen yerden olur. Görünümü sarımtırak,ince lifler arasına gizlenmiş bir parçadır. Zarar gelmesi halinde Hurma ağacı hayatiyetini kaybeder.

Hurma ağacının dişisi ve erkeği bulunur. Döllenme işlemi kış mevsiminde meydana gelir. Döllenme işlemi şu şekilde oluşur;

Erkek hurma ağacından alınan polenler (tal) kurutulur. Sonra dişi hurma ağacının tepesinde bir yarık açılmaya başlar. Bu yarık bölgeye, belli oranda ‘tal’ denilen kurutulmuş polenler konulur ve üzeri zarar görmeyecek şekilde sarılır. Böylece döllenme işlemi tamamlanmış olur. Anne Hurma ağacının dibinde biten filizler, belli bir olgunluğa ulaştığında başka bir alana nakledilir. Anne ağacın görebileceği bir alana dikildiği taktirde hem Anne hemde yavrusu için sıhhatli olur. Hurma ağacının en verimli yılları 15 ile 45 yaşları arasındadır. Hurma ağacı 60 yaşından sonra ya meyve vermez yada çok az meyve verir.

Sipariş Ver!